برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
logo

معاونت درمانTreatment Vice - Chancellor

فهرست اصلی
تاریخ : يکشنبه 10 آذر 1398
کد 1449

گزارش برگزاری ویدئو کنفرانس آغاز فرایند نخستین آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران

    به گزارش روابط عمومی معاونت درمان ،   با توجه به ضرورت تکریم بیماران/ مددجویان و لزوم افزایش کیفیت مراقبتهای پرستاری و همچنین لزوم وجود ابزارهای کارآمد و تاثیر گذار بر مراقبتهای پرستاری و پرستاران و عمق بخشی و کیفی سازی مراقبت های پرستاری از طریق ساماندهی به سرمایه های انسانی حرفه ای و غیر حرفه ای در نظام های سلامت ، داشتن پروانه صلاحیت حرفه ای و رعایت معیار ها و شاخص های آن در تمامی نیرو های شاغل در حوزه مراقبت های پرستاری امری ضروری است.
برنامه ویدئو کنفرانس " آغاز فرآیند نخستین آزمون صلاحیت حرفه ای " روز دوشنبه 05/09/1398با حضور مقام معاونت مراقبت پرستاری وزارت و دانشگاههای علوم پزشکی کشور با شرکت  اعضای شورای هماهنگی پرستاری : صفری مدیر پرستاری دانشگاه " ، دکتر زمانزاده "  رئیس دانشکده پرستاری مامایی و دکتر ارشدی رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تبریزدر سالن کنفرانس مرکز EDC  برگزار گردید.
دکتر حضرتیمعاون مراقبت پرستاری وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی " از آغاز ثبت نام  نخستین آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران از سوم آذر ماه خبرداد و گفتآزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران در ۳۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور در ۱۷ بهمن ماه ۹۸ برگزار می شود
آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران در دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهیدبهشتی، ایران، اراک، ارومیه، اردبیل، اصفهان، اهواز، ایلام، بندرعباس، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، بوشهر، تبریز، گیلان، زاهدان، سمنان، کردستان، شیراز، شهرکرد، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مشهد، همدان، یاسوج، زنجان، مازندران، یزد برگزار خواهد شد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: پروانه صلاحيت حرفه‌اي پرستاري، مدركي است كه صلاحيت فرد را براي انجام خدمات پرستاري نشان مي‌دهد و از ورود افراد فاقد صلاحيت به حرفه پرستاري جلوگيري مي‌كند.
حضرتی افزود: تاکنون در 4 مرحله، حدود 30 هزار  پروانه صلاحیت حرفه ای براساس کسب امتیاز لازم باآموزی و نوآموزی جهت تایید صلاحیت علمی و کسب صلاحیت اخلاقی و انضباطی و سلامت جسمی و روانی افراد صادر گردیده است و مقرر گردیده از بهمن ماه 1398 برای اولین بار کسب صلاحیت علمی از طریق برگزاری آزمون سراسری جهت فارغ التحصیلان 96 به بعد اجرا گردد. که گروه های هدف مدیران پرستاری صف تا ستاد، فارغ التحصیلان گرو های پرستاری تا سال 1385، اعضا هیئت علمی و مسئولین فنی و پرستارانی که در مراکز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل کار میکردند، بوده است.
حضرتی با اشاره به هماهنگی های به عمل آمده با مرکز سنجش آموزش پزشکی و بوردهای منطقه ای خاطر نشان کرداین آزمون در ۱۷ بهمن ماه ۹۸ برگزار می شود و داوطلبان می توانند از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به آدرس www.sanjeshp.ir    از تاریخ ۳ تا ۱۳ آذرماه ۹۸ نسبت به ثبت نام اقدام کنندهمچنین تاریخ ویرایش مدارک از 1/10/1398 لغایت 4/10/1398 می باشد.
لازم به ذکر است کلیه داوطلبانی که دارای دانشنامه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پرستاری هستند یا گواهی فراغت از تحصیل از دانشگاه محل تحصیل خود دارند می توانند در این آزمون شرکت کنند. مدارک تحصیلی داوطلبان خارج از کشور باید به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده باشدداوطلبان صرفنظر از دانشگاه محل تحصیل، می توانند هر یک از حوزه های ذکر شده را به عنوان حوزه امتحانی انتخاب کنند. منابع آزمون در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی قابل مشاهده است.
شرایط، ضوابط و مدارک مربوط به آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران و همچنین دفترچه آزمون یر روی سایت سنجش پزشکی به آدرس  
 www.sanjeshp.ir قرار داده شده است.
شرایط و زمان برگزاری اولین آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران تشریح شد
معاون پرستاری وزارت بهداشت  با بیان اینکه آزمون صلاحیت حرفه‌ای در حال حاضر فقط برای پرستاران برگزار می‌شود، گفت: در تلاش هستیم که پروانه صلاحیت حرفه‌ای برای سایر گروههای وابسته پرستاری مانند هوشبری، اتاق عمل و فوریت‌ها نیز صادر شود. 
دکتر مریم حضرتی در جلسه ویدیو کنفرانس پیرامون آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران که با حضور مدیران و اعضای شورای هماهنگی پرستاری کشور، برگزار شد ضمن تشریح اهمیت پروانه صلاحیت حرفه‌ای به چگونگی برگزاری نخستین آزمون صلاحیت حرفه ای پرداخت و گفت: مدیران پرستاری تمهیداتی بیندیشند که تمامی پرستارانی که شرایط شرکت در آزمون را دارند بدون هیچ دغدغه و مشکلی در این آزمون شرکت کنند.
وی در ادامه به سوالات مدیران و اعضای شورای هماهنگی پرستاری پاسخ داد و در پاسخ به این سوال که اعضای هیات علمی باید به چه شکل پروانه صلاحیت حرفه ای خود را دریافت کنند، گفت: اعضای هیات علمی پرستاری می توانند از سه طریق؛ ارتقای سالانه، کسب امتیاز بازآموزی یا شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای، پروانه صلاحیت حرفه ای دریافت کنند
معاون پرستاری وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری که آیا منابع آزمون غیر از آنچه در دفترچه ذکر شده از منابع دیگری هم هست، گفت: منابع آزمون " Fundamental of Nursing"  است که در دفترچه راهنمای آزمون با ذکر نویسندگان درج شده است. وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر جاماندگان در آزمون به هر دلیلی، گفت: فارغ التحصیلان سال 96 به بعد می توانند در این آزمون شرکت کنند و اگر به هر دلیلی نتوانستند در نخستین آزمون شرکت کنند، این آزمون هر 6 ماه برگزار می شود و می توانند در دوره های بعدی شرکت کنند بنابراین نگرانی وجود ندارد.

شرکت فارغ التحصیلانی که در حال گذراندن طرح هستند نیز سوال دیگری بود که دکتر حضرتی این گونه پاسخ داد:  تمامی فارغ التحصیلان سال 96 بعد می توانند در این آزمون شرکت کنند که این موضوع شامل نیروهای طرحی نیز می شود و مشروط به داشتن گواهی پایان طرح، کارت پایان خدمت نمی باشد و با ارایه حکم کارگزینی یا گواهی موقت فارغ التحصیلی می توانند در آزمون ثبت نام کنند

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا الزامی برای دریافت پروانه صلاحیت حرفه ای وجود دارد، گفت: در حال حاضر کسب پروانه صلاحیت حرفه اي جهت ایفای هرگونه نقش پرستاری و خدمات پرستاری در عرصه هایی چون جامعه و مراكز و موسسات بهداشتی، درماني، آموزشی و توانبخشی دولتی (کشوری و لشکری)، غیر دولتی (خصوصی، تامین اجتماعی، خیریه و...) و مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری در منزل به افراد، خانواده ها، گروهها و جوامع الزامی است و فعلا اجباری برای اینکه همه پرستاران باید پروانه صلاحیت حرفه دریافت کنند نیست. اما در سالهای آینده دریافت پروانه صلاحیت حرفه ای برای همه پرستاران الزامی خواهد شد .