برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
تاریخ : يکشنبه 31 تير 1397
کد 1218

افزایش ۲ برابری سرانه پرستار به ازای هر تخت

افزایش ۲ برابری سرانه پرستار به ازای هر تخت
معاون پرستاری وزیر بهداشت :
افزایش ۲ برابری سرانه پرستار به ازای هر تخت 
 
معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به افزایش دو برابری سرانه پرستار به ازای هر تخت، گفت: با اجرای طرح حرفه ای شدن پرستاری در کشور، سرانه نیروهای پرستار دانشگاهی و غیردانشگاهی از ۶ دهم نفر به ازای هر تخت به ۱.۴ نفر به ازای هر تخت در پایان دولت یازدهم رسیده است.
محمد میرزابیگی در کنگره بین المللی پرستاری و حرفه ای شدن در ایران و جهان که در ارومیه آغاز به کار کرد، افزود: تا پیش از اجرای این طرح در سال ۱۳۸۵ تنها ۱۴ هزار پرستار در کشور وجود داشت در حالی که این رقم به بیش از ۷۹ هزار پرستار در زمان حاضر رسیده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن در این مدت سرانه نیروی دانشگاهی به ازای هر تخت بیمارستانی از ۲ دهم نفر به ۹ دهم نفر رسیده است.
وی اظهار کرد: حرفه ای شدن و نگاه حرفه ای به پرستاری یک ضرورت اساسی در راستای ارتقای این بخش در کشور است و مقدمات این نوع نگاه از سال ۱۳۷۹ به حوزه پرستاری فراهم شد و نگاه حرفه ای به حوزه پرستاری در یک دهه گذشته به نتایج مطلوبی رسید.
معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: هدف سیاست گذاران از حرفه ای گری در حوزه پرستاری، جلب رضایت مردم، کارآمدی بیشتر نظام سلامت و مدیریت کردن علم مراقبت و پرستاری برای مردم است.
میرزابیگی همه گیر کردن پرستاری و خروج این حرفه ای از وضعیت بالینی و بیمارستانی به وضعیت 'مراقبت خانگی' را از دیگر برنامه های در دست اجرای این حوزه در کشور عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز مراقبتی همه گیر در کشور راه اندازی می شود.
وی افزود: در ۱۰ سال گذشته بیش از ۳۰ هزار پروانه صلاحیت پرستاران در کشور صادر شده در حالی که تا پیش از سال ۱۳۸۵، سامانه صدور پروانه در این بخش وجود نداشت.

امروزه «حرفه ای شدن» شاخص ترین استاندارد توسعه پرستاری در دنیاست و در سال های اخیر سازمان های پرستاری و نیز سازمان های مراقبت سلامتی در سطوح ملی بر حرفه ای شدن پرستاری توجه و تاکید کرده است.
پرستاران در سیستم بهداشتی و درمانی بخش اعظمی از نیروهای خط اول ارایه خدمات مراقبتی را تشکیل می دهند و دارای نقش های ویژگی های متعدد هستند