برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
تاریخ : سه شنبه 22 خرداد 1397
کد 1190

تقدیر شورای شهر تبریز از ریاست و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز خرداد 97

تقدیر شورای شهر تبریز از ریاست و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز خرداد 97
شصتمین جلسه شورای شهر با حضور اعضاء و مسئولین پیوند دانشگاه علوم پزشکی تبریز صبح مورخه 20/3/97 با هدف پیگیری کمکهای  شورای شهر تبریز و حمایت همه جانبه شهردار محترم تبریز به احداث "بخش های درمانی ، پیوند اعضا .. " و تلاش برای حل مشکلات حوزه سلامت تبریز در عمارت شهرداری تبریز برگزار گردید.
در ابتدای مراسم دکتر صومی "ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز"  در جلسه علنی شورای شهر تبریز ، اظهار فرمودند : مجموعه بهداشت  و درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نمره ی قبولی را از نظر عملکرد کسب کرده است  .
ایشان با اشاره به برخی اقدامات پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت فرمودند: اصلاح نرم افزار سیستم فراهم سازی زیر ساخت ها و توسعه فیزیکی به خصوص خانه های بهداشت ، نظارت برسلامت روان و ارزیابی مراکز آموزشی درمانی از جمله اقدامات مجموعه بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریزبه شمار می آیند .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز : در ارزیابی بیمارستان های آموزشی که صورت گرفته دانشگاه ما بالاترین نمره را در سطح کشور کسب کرده است ، در کنار این موفقیت هزار میلیارد تومان کار عمرانی در حوزه بهداشت و درمان در سطح استان صورت گرفته که آمار دقیق این پروژه ها را ذکر فرمودند .
رییس دانشگاه  علوم پزشکی استان همچنین با اشاره به اینکه تبریز از لحاظ مراکز سلامتی فقیر ترین شهر کشور بشمار می رود فرمودند:22مرکز سلامت در تبریز ساخته شده که این تعداد با ید به 32 مرکز ارتقا یابد که برای این مهم همچون گذشته نیازمند همکاری و همراهی شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز هستیم ، در این راستا از عملکرد واحد بهداشت گزارشی را ارائه فرمودند.
دکتر صومی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به تاریخچه راه اندازی واحد پیوندفرمودند : به عنوان یک پزشک در طول تحصیل و تجارب حرفه ای بارها اتمام حیات کسی را با احیای زندگی دیگران دیده و لمس کرده ام، بیمارانی که ادامه حیاتشان راهی جز پیوند و دریافت عضو ندارد ، از سال 87مقرر شده بود که واحد پیوند کبد راه اندازی شود واین کار جز تعهدات خود در برنامه های اجرایی دانشگاه قرار داده ام که به حول و قوه الهی بهره برداری از واحد پیوند آغاز و اولین پیوند کبد همزمان با حضور ریاست محترم جمهور در تبریز انجام شد که افتخار بزرگی برای شهر اولین ها بوده است.
خوشبختانه  بخش پیوند در بیمارستان امام رضا که ساخت آن را در دوره اول دولت یازدهم متعهد شده بودیم یکی از مجهزترین بخش های پیونداعضا کشور به شمار می رود ، امروزه امکان پیوند کلیه ، کبد ، مغز ، استخوان و قلب در تبریز فراهم گردیده که هشت پیوند کلیه ، سه پیوند کبد و یک پیوند قلب در سال جاری در تبریز انجام شده است که فردی که پیوند قلب شده اکنون وضعیت بسیار خوبی دارد وی چند روز آینده از بیمارستان مرخص می شود.
متاسفانه پیش از این در زمینه پیوند کلیه کند پیش می رفتیم که طی برنامه ای این بخش را توسعه دادیم و اکنون هشت نفر در استان منتظر پیوند کلیه هستند.
وی ضمن تشکر و قدر دانی از انسانهای خادم حوزه سلامت فرمودند: معتقدم دنیا بخاطر چنین انسانهای با شهامت وایثاگری پایدار است،  یکی از پیشرفت های ارزشمند حوزه پزشکی استان را انتقال عضو از یک فرد به فرد نیازمند دانست و تاکید فرمودند : مفتخریم به همت خیرین علوم پزشکی تبریز با ایجاد و راه اندازی بخش مجهز پیوند در بیمارستان امام رضا با انجام هر پیوند هم در جامعه پزشکی هم در جامعه ایجاد امیدواری می نماییم .
 همزمان ضمن اعلام گزارشی از فعالیت های واحد مدیریت پیوند و بیان موانع پیش رو خواستار حمایت های همه جانبه شهردار محترم کلانشهر تبریز از این امر مهم شدند.
در ادامه دکتر پورفتحی معاون درمان ضمن اظهار امیدواری از اقدامات مثبت انجام گرفته فرمودند: روزانه 10نفر به دلیل نبود عضو پیوندی جان خودر را از دست داده وخانواده ای داغدار می شود.
 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تاکید کردند : اگر فرهنگ اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در کشور نهادینه شود دیگر شاهد مرگ هموطنانی که سالها در انتظار در یافت عضو پیوندی هستند نخواهیم بود وی ادامه داد در این راستا امیدواریم با ارتقا آگاهی وروحیه ایثار در شرایط خاص " مرگ مغزی " بتوانیم آن عضوی را که قرار است در زیر خاک مدفون گردد به فرد نیازمند پیوندی برسانیم.
دکتر پورفتحی با اشاره به عدم همکاری مردم با اهدای عضو بیماران مرگ مغزی گفت : فرهنگ سازی مناسب ومعقولی دراین زمینه صورت نگرفته ومتاسفانه همین امر باعث شده تا از 103 مورد مرگ مغزی تا کنون 17 نفر رضایت به اهدا اعضا عزیزان خود داده اندکه  11 نفر از آنها به مرحله اهدا عضو رسیده و6 نفر دیگر متاسفانه جان باختند. وی تاکید کرد برای یک بیمار مرگ مغزی امکان بازگشت به زندگی حتی با دستگاهای حیاتی وجود ندارد و مرگ او در کمتر از هشت روز کامل می شود گفت :"مرگ مغزی حتی با زندگی نباتی نیز متفاوت است و  نمی تواند بیمار مرگ مغزی را به زندگی  بازگرداند."
 در باره مرگ مغزی  بیماران می توان هرچه زودتر همراهان با روی آوری به این امر نیکوکارانه اهدای عضو ، بیماران در فهرست دریافت عضو را از مرگ حتمی نجات دهند و برای بیمار مرگ مغزی آرامش ابدی فراهم نمایند.
ضرورت دارد در این راستا شهرداری و شورا برای تبلیغات در این حوزه کمک نمایند ، در نظر گرفتن مکان هایی برای فضا سازی در راستای فرهنگ سازی با مقیاس شهری واختصاص مکان هایی برای ایجاد غرفه و برگزاری برنامه هایی در این حوزه  پیشنهاد نمودند.
آقای شکور اکبر نژاد ریاست شورای شهر تبریز: امروز ما در جامعه وظیفه داریم دلهای مردم را به یکدیگر پیوند دهیم واین کا ر با ایجا د امید در جامعه می تواند اتفاق بیفتد.
با تقدیر از کارکنان بهداشت و درمان استان گفت: موفقیت تیم بهداشت ودر مان استان در انجام موفقیت آمیز پیوند قلب را در تبریز تبریک گفته ، از تلاش ریاست و معاون محترم درمان وسایرهمکاران در این حوزه تقدیر و قدر دانی نمودند.
 با قول همکاری همه جانبه در راستای تلاش برای عمومی سازی این فرهنگ والافرمودند:شهرداری و شورا هرگونه حمایت لازم را برای ارتقای سلامت جامعه و نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو انجام خواهد داد.
 "شهردار تبریزو اعضای شورای شهر جهت دریافت کارت اهدای عضو ، در شصتمین جلسه شورای اسلامی شهر با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز ثبت نام کردند."
                                               "اهدای عضو   اهدای زندگی "